نرم افزار کاپوتاژ

قابليت­هاي سامانه

قابلیت­های موجود در این سامانه به صورت منحصر به­فرد بوده که عناوین آن به صورت فهرست­وار در ادامه بیان خواهد گردید.

  • ثبت پلاک های تمامی خودروهای ایرانی و گذر موقت
  • ثبت پلاک های مختلف بنادر

 

مقدمه معماري

ساختار معماری مورد استفاده در این سیستم Multi Layer Architecture بوده که در این معماری، سیستم نرم­افزاری به چندین زیر سیستم تقسیم گردیده و قسمت­های مستقل سیستم به صورت لایه­های جداگانه طراحی شده اند؛ این لایه­ها علاوه بر این­که هرکدام وظیفه مستقل خود را دارا می­باشند، با یکدیگر نیز در ارتباط بوده و به لایه­های دیگر سرویس­دهی می‌کنند.

 

معماري

معماری استفاده شده برای این سیستم به صورت 3 Tiers و 2 Layers می­باشد که در ادامه به تشریح آن­ها و چگونگی ارتباط لایه­ها با یکدیگر می‌پردازیم.

لایه­های  فیزیکی (Tier) تعبیه شده در این سامانه عبارتست از :

  • WebUI : لایه فیزیکی UI برای قرارگیری فرم­های User Interface مورد استفاده قرار می­گیرد و در واقع بخشی از سامانه است که کاربر با آن ارتباط برقرار می­کند و UI برنامه تلقی می­گردد؛ وظیفه این لایه برقراری ارتباط با کاربر نهایی است؛ فرم­ها، واسط­ها، منوها و هر چیزی که برای کاربر قابل رویت باشد، همگی در لایه نمایش (Presentation) قرار می‌گیرند.
  • BLL : لایه فیزیکی BLL برای نگهداری منطق تجاری سامانه Business Logic می‌باشد. در واقع لایه BLL که بین UI و DAL قرار می‌گیرد، وظیفه اعتبارسنجی داده­ها را برعهده دارد؛ چک کردن شرط­ها، اعتبارسنجی و یا هر پردازشی که احتیاج باشد برروی داده­هایی که توسط کاربر وارد شده انجام پذیرد، بر عهده این لایه است.
  • DAL : لایه فیزیکی DAL برای ارتباط با بانک اطلاعاتی Data Access که عملیات ذخیره، بازیابی، حذف و یا بروزرسانی داده­ها از پایگاه داده، بر عهده لایه DAL قرار دارد؛ این لایه گاهی به نام Data Tier نیز خوانده می­شود.

لایه­های منطقی (Layer) تعبیه شده در این سامانه عبارتست از :

  • لایه Common : این لایه منطقی جهت دسته بندی کلاس­های عمومی است که مورد استفاده تمامی لایه­ها می‌باشد؛ به دلیل ارتباط مستقیمی که سایر لایه­ها با این لایه دارند، کلاس­هایی که در لایه منطقی Common قرار می‌گیرند، از نقطه نظر امنیتی در درجه مهمی قرار نداشته و به اطلاعات مهمی دسترسی ندارند.

 

متدولوژي پيادهسازي

متدولوژی استفاده شده جهت تحلیل و پیاده سازی این سامانه، به صورت RUP بوده که شامل چهار فاز آغازین (Inception)، جزئیات (Elaboration)، ساخت (Construction) و انتقال (Transition) می‌باشد.

 

زبان برنامه نويسي

زبان برنامه نویسی این سامانه C# و نسخه .Net Framework آن 4.5 می‌باشد.

 

پايگاه داده

پایگاه داده استفاده شده در این سامانه MS SQL Server 2008 R2 RTM نسخه 10.50.1600 است.

(صفحه ی اصلی کابوتاژ)

 

(داشبورد کابوتاژ)

 

(صفحه ی ثبت و صدور کابوتاژ)

 

(صفحه ی گزارش کابوتاژ صادره)

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه مهر پرداز ایلیا محفوظ می باشد

www.Mpi.co.ir