نرم افزار فروش بلیط متمرکز

قابليت­هاي سامانه

قابلیت­های موجود در این سامانه به صورت منحصر به­فرد بوده که عناوین آن به صورت فهرست­وار در ادامه بیان خواهد گردید.

 • یک پارچه سازی پایگاه داده های محلی بنادر توسط وب سرویس
 • نمایش یک پارچه تمامی بنادر در یک وبگاه
 • امکان جستجوی سفرهای رفت و برگشت دریایی برای اولین بار در کشور
 • امکان دریافت مبالغ توسط یک درگاه و واریز به حساب های متعدد
 • سازگار با پایگاه داده های ثبت احوال کشور و دریافت اطلاعات به صورت اتوماتیک
 • امکان ارائه اماکن گردشگری و هتل ها به صورت هوشمند
 • امکان تهیه بلیط خودرویی برای لندی کرافت

 

مقدمه معماري

ساختار معماری مورد استفاده در این سیستم Multi Layer Architecture بوده که در این معماری، سیستم نرم­افزاری به چندین زیر سیستم تقسیم گردیده و قسمت­های مستقل سیستم به صورت لایه­های جداگانه طراحی شده اند؛ این لایه­ها علاوه بر این­که هرکدام وظیفه مستقل خود را دارا می­باشند، با یکدیگر نیز در ارتباط بوده و به لایه­های دیگر سرویس­دهی می‌کنند.

 

معماري

معماری استفاده شده برای این سیستم به صورت 3 Tiers و 2 Layers می­باشد که در ادامه به تشریح آن­ها و چگونگی ارتباط لایه­ها با یکدیگر می‌پردازیم.

لایه­های  فیزیکی (Tier) تعبیه شده در این سامانه عبارتست از :

 • WebUI : لایه فیزیکی UI برای قرارگیری فرم­های User Interface مورد استفاده قرار می­گیرد و در واقع بخشی از سامانه است که کاربر با آن ارتباط برقرار می­کند و UI برنامه تلقی می­گردد؛ وظیفه این لایه برقراری ارتباط با کاربر نهایی است؛ فرم­ها، واسط­ها، منوها و هر چیزی که برای کاربر قابل رویت باشد، همگی در لایه نمایش (Presentation) قرار می‌گیرند.
 • BLL : لایه فیزیکی BLL برای نگهداری منطق تجاری سامانه Business Logic می‌باشد. در واقع لایه BLL که بین UI و DAL قرار می‌گیرد، وظیفه اعتبارسنجی داده­ها را برعهده دارد؛ چک کردن شرط­ها، اعتبارسنجی و یا هر پردازشی که احتیاج باشد برروی داده­هایی که توسط کاربر وارد شده انجام پذیرد، بر عهده این لایه است.

-              MPICentralVoyage.DAL : لایه فیزیکی DAL برای ارتباط با بانک اطلاعاتی Data Access که عملیات ذخیره، بازیابی، حذف و یا بروزرسانی داده­ها از پایگاه داده، بر عهده لایه DAL قرار دارد؛ این لایه گاهی به نام Data Tier نیز خوانده می­شود.

-          MPICentralVoyage.Facade : لایه ی فیزیکی Façade   برای ارتباط مستقیم با پایگاه داده است و تمامی پرس وجوها به پایگاه داده در این کلاس ها تعریف می شود .

لایه­های منطقی (Layer) تعبیه شده در این سامانه عبارتست از :

 • لایه Common : این لایه منطقی جهت دسته بندی کلاس­های عمومی است که مورد استفاده تمامی لایه­ها می‌باشد؛ به دلیل ارتباط مستقیمی که سایر لایه­ها با این لایه دارند، کلاس­هایی که در لایه منطقی Common قرار می‌گیرند، از نقطه نظر امنیتی در درجه مهمی قرار نداشته و به اطلاعات مهمی دسترسی ندارند.
 • لایه Services : این لایه منطقی به جهت ارائه سرویس­های مورد نیاز لایه WebUI تعریف گردیده است و برای تامین ارتباطات برون برنامه­ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و به جهت تدابیر امنیتی به 3 زیر لایه Common و Internal Web Services و External Web Services برای تفکیک سرویس­های عمومی، ارتباطات برون سازمانی و درون سازمانی تقسیم­بندی شده است.

کلاس­هایی که خواهان برقراری ارتباط با سیستم­هایی در بیرون از سازمان بنادر و دریانوردی می‌باشند، در زیر لایه External Web Services قرار گرفته و کلاس­هایی که خواهان برقراری ارتباط با سیستم­های درون سازمان بنادر و دریانوردی هستند، در زیر لایه Internal Web Services قرار خواهند گرفت و سایر کلاس­هایی که نیازمند ارتباطات عمومی باشند، از قبیل آپلود یا دانلود فایل­ها و ... در زیر لایه Common قرار خواهند گرفت.

 • زیر لایه Common Services : کلاس­هایی جهت دسترسی­های عمومی، از قبیل آپلود یا دانلود فایل­ها ، ارسال ایمیل و ... در این زیر لایه قرار می‌گیرند.
 • زیر لایه External Web Services : کلاس­هایی جهت برقراری ارتباط با وب سرویس­های خارج سازمانی از قبیل ارسال پیام کوتاه و ... در این زیر لایه قرار می‌گیرند.
 • زیر لایه Interal Web Services : کلاس­هایی به جهت دسترسی به وب سرویس­های درون سازمان بنادر از طریق ESB سازمان و یا به صورت دسترسی مستقیم، در این زیر لایه قرار می‌گیرند.

 

متدولوژي پيادهسازي

متدولوژی استفاده شده جهت تحلیل و پیاده سازی این سامانه، به صورت RUP بوده که شامل چهار فاز آغازین (Inception)، جزئیات (Elaboration)، ساخت (Construction) و انتقال (Transition) می‌باشد.

 

زبان برنامه نويسي

زبان برنامه نویسی این سامانه C# و نسخه .Net Framework آن 4.5 می‌باشد.

 

پايگاه داده

پایگاه داده استفاده شده در این سامانه MS SQL Server 2008 R2 RTM نسخه 10.50.1600 است.

(صفحه ی اصلی فروش بلیط متمرکز)

 

(انتخاب بلیط پس از جستجو)

 

(وارد کردن مشخصات مسافران)

 

(نمایش فاکتور و پرینت)

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه مهر پرداز ایلیا محفوظ می باشد

www.Mpi.co.ir